Blog

Paranın Bereketi

Çalışma şartlarının ve para kazanmanın zorlaştığı bu dönemde kazandığımız miktarlar çoğu zaman bize yetmiyor. Ve çoğumuz paramızın miktarı artarsa daha rahat geçinebileceğimize inanıyoruz. Aslında miktarın artmasından çok daha önemli bir değer var paramıza, yaşantımıza katmamız gereken… Unuttuğumuz ve artık önemini kaybetmeye yüz tutmuş bir değer; Bereket…

 

Peki, miktarı az veya çok cebimizdeki paranın bereketi var mı?

Kazandığımız miktar ne olursa olsun eğer bereketi yoksa o kazanç temas etmeden gider. Geldiği gibi elinizden çıkması bir olur. Sanki hiçbir şey kazanmamışsınız gibi paranız hızla tükenir. Yaptığımız ödemelerle, borçlarla, hesapta olmayan harcamalarla, kazandığımız para, ondan bir şey anlayamadan gider. O sebeple paramızdaki bereket, miktardan daha önemlidir. Öyle az miktarda para vardır ki bereketi çoktur, o para size temas eder. Evinize alış veriiş yaparsınız, üstünüze ihtiyacınızı alırsınız, yardımınızı yaparsınız ama hala paranız vardır. Çünkü o paranın somutluğu değil soyutluğu çoktur. Ve soyut olan somut olandan daha değerlidir.

 

Peki paranın soyut temasını nasıl artırabiliriz?

Topluma ve  İnsanlara Zarar Veren İşlerde Çalışmaktan Sakının: Başkalarına zarar vererek kazandığımız paralar miktarı çok bile olsa bize temasının olması mümkün değildir. Çünkü hiç kimse başkalarına zarar vererek uzun vadede kendisine fayda görmesi mümkün değildir. Uyuşturucu satarak kazanılan paranın bereketi olmaz. Bereket, diğerlerine fayda verdiğimiz, onların güçlenmesine sebep olduğumuz işlerde oluşur. Temiz, doğal, ilaçsız gıdayı uygun fiyatlandırarak bir satıcının satması bereketi de hak etmesine sebep olur.

 

Harcamalarınızı Kontrol Edin: Gereksiz ve ihtiyacınız olmayan tüketimlerden arının. Çünkü insanın gereksiz harcamaları arttıkça, kazancında sıkıntı yaşamaya başlar. Kazancımızın artması sadece çok çalışmakla değil aynı zamanda harcamalarımızdaki israftan sakınarak olur. Oysa bizler şu dönemde kazanmadığımız halde borca girerek, ihtiyacımız olmayan şeyleri tüketebiliyoruz. Bu tüketim stili doğal olarak elimizi bereketsizleştiriyor.

 

Azı Küçümsemeyin: Kazancınız şu anda az olabilir. Siz az olan kazancınızı küçümsemeyin. Çünkü azın bereketi vardır. İnsan 0’ı 1 yapamaz. 0’ı 1 yapan Yaratıcı’dır. Ve 1 olan bir süre sonra 2 olur. 2 olan bir süre sonra 3 olur. Ama azı küçümserse ve yüz çevirirse bir insan o zaman büyüyemez. Mesele ilk başta çok para veren bir yerde çalışmak değil, çalışacağı yerde kendisine yetecek miktarı hak ede, ede büyütmektir. İnsan ise genelde hızlı büyümek istiyor. Zamana sabredemiyor, hemen olsun isteyebiliyor. Oysa mesele büyümekte değil, mesele büyürken nasıl bir stille büyüdüğümüzle ilgili…

 

Bedelini Ödemediğiniz Kazançlardan Uzak Durun: Alın terimiz olmadan bize gelen para bizim değildir.

O yüzden bu şekilde gelen paranın elimizden çıkması çok hızlı olur. Hak etmeden aldığımız paraların bereketi yoktur. Çünkü üzerinde bize ait bir emek ve bedel yoktur. Kazancımızın üzerindeki bereketi belirleyen, bizim onu kazanırken ödediğimiz bedeller ve emeklerdir. Bu sebeple, rüşvetle, şans oyunlarıyla, kumarla, piyangoyla gelen paranın bereketi yoktur. Paranızın bereketini belirleyen üzerindeki alın teri, yani emeğinizdir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (10)

 • N.Yaman cevap

  Her zaman 2+2=4 yapmaz. Matematiğin tutmadığı yerlerde var :))

  22 Haziran 2022 , 17:26
 • M. Sarın cevap

  İnsan bir şeyin sonucunun olumlu ya da olumsuz olmasına değil de o sonuca nasıl ulaştığına odaklandığında hayatında çok şey değişiyor…
  Bunu insanın hayatına geçirmeye çalışması bile kendisine çok şey katıyor…

  25 Haziran 2022 , 08:09
 • Sema M cevap

  Ne olur ki bunu yapsam diyoruz ama aslında o bize gösteriyor neler olabileceğini 🙂

  28 Haziran 2022 , 21:56
 • Beril cevap

  Bakış açımızı değiştirmek gerek, miktara değil berekete odaklanmak ne kadar da çok şeyi değiştiriyor.

  4 Temmuz 2022 , 13:24
  • Suat cevap

   Rüşvetle, şans oyunlarıyla, kumarla, piyangoyla gelen paranın bereketi yoktur. Paranızın bereketini belirleyen üzerindeki alın teri, yani emeğinizdir.
   Bunu hayatımıza yerlestirebilirsek pek çok şey kendiliğinden düzelecek..

   31 Temmuz 2022 , 17:23
 • Meliha Özdamar cevap

  Meğer kazandığımız miktarda değilmiş, kazanırken verdiğimiz tepkilerdeymis bereket.
  İnsanın bunu anlaması o kadar da kolay değil. Yada anliyorsun ama maalesef içerisinde bulunduğumuz düzen tam tersine götürüyor insanı. Acaba kim yada hangi soylenilenler gerçek. Şöyle bir durup durum değerlendirmesi yapmak isteyenlere Deneyimsel Tasarım Öğretisi eğitimleri çok iyi gelecektir.
  Sevgiler

  4 Temmuz 2022 , 22:36
 • S.özden cevap

  Az çok dan fazla az olunca bedelide içindeyse tadı,lezzeti, şükrü, teşekkürü oluyor. Birde bunu Farkında olabilsek…

  5 Temmuz 2022 , 07:55
  • Çiğdem cevap

   Bu hayatta insanın farkında olmadığı ama en önem vermesi gereken meselesi berekettir
   Ne kazandığı önemli değil insanın
   Önemli olan o kazancın teması
   Bu yazıda çok önemli bir konuya değinilmiş
   Teşekkür ederiz

   24 Ağustos 2022 , 13:32
 • Tülay Yanıkoğlu Yazıcı cevap

  Bereket öyle güzel bir konu ki, her seferinde hikmetine hayran oluyorum. Azın bereketi, az veren candan verir gibi sözler hep kulağımda.

  Bazen 3000 lira kazanırsın 5000 lira gibi harcarsın bazen 30 bin lira kazanırsın 3 bin lira gibi harcarsın. Bazen bu para nasıl yetti anlamadım dersin. Matematiğe vurunca hesap tutmaz. İşte bu işin hikmeti berekettir ve insan hayatta rakamlara değil verdiği faydaya bakmalı. Mesele çok kazanmak da değil, çok kazanmışcasına yaşamakta.

  6 Temmuz 2022 , 21:22
 • sena cevap

  Mesele hep tarafını belli etmekte sen oluşturabileceğin sebeplere odaklan Rabbim senin rızkına yardımını gönderiyor.. çok güzel

  25 Ağustos 2022 , 11:26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir